THK_LMK16LUU Rectangular Flanged Linear Ball Bearing - Double, Steel Housing, Long Type
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Brands
Product Code: LMK16LUU
  • Product Description
    Easy-to-mount square flange ballbush bearings
    LMK16LUU
    ▶ It is a type of ball bush bearing, and it is a type with a square flange.
    ▶ It has 4 screw holes for easy mounting.
    ▶ It has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 28 mm, and an overall length of 37 mm.
    ▶ It has a dynamic load rating of 775 N and a static load rating of 1180 N
    Specified Specification/Dimension Information
    type
    Flange
    Flange Type
    Standard Flange
    Inscribed Diameter DR (φ)
    16
    Overall length L(mm)
    70
    Outer shell material
    [Iron] Iron
    Outer shell surface treatment
    [No surface treatment] None
    Motion
    Linear Movement
    Types of lubrication
    none
    Types of circulation of the ball
    [Double] long
    Outer diameter D (φ)
    28
    Basic Rated Load Identification (Detail) (N)
    Basic Rated Load Rating (N)
    2350
    Precision
    Senior
    Circumscribed tolerance (minus side) (mm)
    Eccentricity (μm)
    15
    kind
    Flanged cross section
    length
    Long
    Flange geometry
    Octagonal
    Bone Material
    iron
    Dustproof seal
    Yarn
    With or without a metal retainer
    none
    Operating temperature Min(°C)
    -15
    Operating Temperature Max(°C)
    80
    Mass (g)
    176
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%