THK_LMH25LUU Oval Flanged Linear Ball Bearing - Double, Long
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Brands
Product Code: LMH25LUU
  • Product Description
    Moment load-resistant long type flange linear
    LMH25LUU
    ▶ Linear LMH-L type, oval with small flange and long type
    ▶ The inner diameter is 25mm, the outer diameter is 40mm, the length is 112mm, and the flange diameter is 62mm
    ▶ The basic load rating is C = 1560 N, C0 = 3140 N, and the mass is 477 g
    Specified Specification/Dimension Information
    type
    Flange
    Flange Type
    Standard Flange
    Inscribed Diameter DR (φ)
    25
    Overall length L(mm)
    112
    Outer shell material
    [Iron] Iron
    Outer shell surface treatment
    [No surface treatment] None
    Motion
    Linear Movement
    Types of lubrication
    none
    Types of circulation of the ball
    [Double] long
    Outer diameter D (φ)
    40
    Basic Rated Load Identification (Detail) (N)
    Basic Rated Load Rating (N)
    3140
    Precision
    Senior
    Circumscribed tolerance (minus side) (mm)
    Eccentricity (μm)
    20
    kind
    Flanged cross section
    length
    Long
    Flange geometry
    Circular two-sided
    Bone Material
    iron
    Dustproof seal
    Yarn
    With or without a metal retainer
    none
    Operating temperature Min(°C)
    -15
    Operating Temperature Max(°C)
    80
    Mass (g)
    450
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%