THK_LMF60LUU Flanged Linear Ball Bearing - Double, Long Type
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Product Code: LMF60LUU
  • Product Description
    Flanged linear bushing long type that can be easily mounted with bolts
    LMF60LUU
    ▶ The shaft diameter is 60mm, the overall length is 211mm, and the outer diameter is 90mm
    ▶ The dynamic load rating is 7650 N, and the static load rating is 20000 N
    ▶ Seals are attached at both ends
    Specified Specification/Dimension Information
    type
    Flange
    Inscribed Diameter DR (φ)
    60
    Overall length L(mm)
    211
    Outer shell material
    [Iron] Iron
    Outer shell surface treatment
    [No surface treatment] None
    Motion
    Linear Movement
    Types of lubrication
    none
    Types of circulation of the ball
    [Double] long
    Outer diameter D (φ)
    90
    Basic Rated Load Identification (Detail) (N)
    Basic Rated Load Rating (N)
    20000
    Precision
    Senior
    Circumscribed tolerance (minus side) (mm)
    Eccentricity (μm)
    25
    kind
    Flanged cross section
    length
    Long
    Ball Material
    iron
    Flange geometry
    ancestor
    Metal Retainer
    none
    Dustproof seal
    Yarn
    Operating temperature Min(°C)
    -15
    Operating Temperature Max(°C)
    80
    Mass (g)
    4500
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%