THK_LMF40LUU Flanged Linear Ball Bearing - Double, Long Type
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Product Code: LMF40LUU
  • Product Description
    Round Flange Linear Bush Bearing Long Type
    LMF40LUU
    ▶ It belongs to the LMF-L series, and has the features of round flange and long type
    ▶ It has an inner diameter of 40mm, an outer diameter of 60mm, a length of 154mm, and a weight of 1.32kg
    ▶ It is labeled UU, indicating that a seal is attached to both ends
    Specified Specification/Dimension Information
    type
    Flange
    Inscribed Diameter DR (φ)
    40
    Overall length L(mm)
    154
    Outer shell material
    [Iron] Iron
    Outer shell surface treatment
    [No surface treatment] None
    Motion
    Linear Movement
    Types of lubrication
    none
    Types of circulation of the ball
    [Double] long
    Outer diameter D (φ)
    60
    Basic Rated Load Identification (Detail) (N)
    Basic Rated Load Rating (N)
    8040
    Precision
    Senior
    Circumscribed tolerance (minus side) (mm)
    Eccentricity (μm)
    25
    kind
    Flanged cross section
    length
    Long
    Ball Material
    iron
    Flange geometry
    ancestor
    Metal Retainer
    none
    Dustproof seal
    Yarn
    Operating temperature Min(°C)
    -15
    Operating Temperature Max(°C)
    80
    Mass (g)
    1560
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%